Menu

Mildmay Junior School Academy Trust

With a Resource Base for Hearing Impaired Children

“EXCELLING THROUGH ENJOYMENT”

Home Page

Governors

GOVERNORS

 

Mildmay Junior School governing body are the strategic leaders of the school. With their key priority to make sure every child gets the best possible education.

Their core role is to:

 

  • Ensure the clarity of vision, ethos and strategic direction of Mildmay Junior School

 

  • Hold the Headteacher to account for the educational performance of the school and its pupils

 

  • Oversee the financial performance of the school and ensure its money is well spent. Carefully monitor how Sports Premium money is allocated.

 

  • Regularly review data to monitor spending of the Pupil Premium to ensure that Free School Meal children achieve as well as the Non-Free School Meal Children

 

Mildmay Junior School governing body works closely with the Headteacher to set the school’s strategic framework and make sure the framework meets all of its statutory duties. They are responsible for ensuring that school has a long-term strategic vision which, the Headteacher, staff and governors are clearly aware of. Their role is to work together to make sure the vision is effectively improving the standards in teaching and learning. Mildmay Junior School governing body agrees the strategic priorities, aims and objectives for the school. Regular Policy reviews are carried out and constantly refer to our ‘School Improvement Plan’ to make sure targets and objectives are being met throughout the school academic year.

Chair of  Governors                                                                

Mrs Carrie Futter

Director & Member

Parent Governor

Appointed 08.10.2013

Term of Office Ends 07.10.2017

Please contact via the school

 

Vice Chair of Governors

Mrs Skevi Ioannou

Director & Member

Community Governor

Appointed 01.01.2015

Term of Office Ends 31.12.2019

 

Chair of Resources Committee

Mr Kevin Strutt

Director & Member

Community Governor

Appointed 01.12.2014

Term of Office Ends 30.11.2018

 

Chair of Curriculum Committee

Mrs Linda Mascot

Director & Member

Community Governor

Appointed 01.12.2014

Term of Office Ends 30/11/2018

 

Parent Governor

Mrs Fiona Collopy

Director

Appointed 21.04.2016

Term of Office Ends 20.04.2020

 

Parent Governer

Mr Matthew Poore

Director

Appointed 05.01.2017

Term of Office Ends 04.01.2021

 

Safeguarding Governor/ Community Governor

Mr James Bell

Director & Member

Appointed 09.07.2015

Term of Office Ends 08.07.2019

 

Support Staff Governor

Mrs Susan Johnson

Director

Appointed 16.11.2015

Term of Office Ends 15.11.19

 

Teacher Governor

Mrs Wendy Reid 

Director

Appointed 16.11.205

Term of Office Ends 15.11.19

 

Community Governor

Mr Russell Ricketts

Director

Appointed 01.12.2014

Term of Office Ends 30.11.2018

 

Community Governor

Vacant Position

 

Accounting Officer

Mrs Tracy Ahern

Director

 

Clerk to Governing Body

Mrs Hazel Clark

Top